Dodatkowe informacje

Zaproszenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Lipie warsztaty

Lokalizacja

Strona główna DZIEŃ DOŚWIADCZEŃ
DZIEŃ DOŚWIADCZEŃ

10.11.2015 r. mieliśmy dzień doświadczeń, który przeniósł nas w świat chemicznych i przyrodniczych eksperymentów. Tego dnia prawdziwym hitem był „glut”, czyli ciecz nienewtonowska (płyn nienewtonowski).

Otóż „glut”, mimo swojego pozornego wyglądu ciała stałego, zachowuje się momentami jak ciecz. Uczniowie badając jego właściwości wyciągali z miski odrobinę płynu i lepili kulki.

 

To jeszcze nie było takie niezwykle, ale rozpływająca się przez palce ulepiona wcześniej kulka, po zaprzestaniu lepienia była niesamowita. Każdy, kto nie wierzył, że „glut” ma właściwości zarówno cieczy jak i ciała stałego, mógł się przekonać biorąc udział w doświadczeniu.

 

 

A co to jest ciecz nienewtonowska i dlaczego tak się nazywa?

Ciecz nazywa się „nienewtonowska”, bo nie można do niej zastosować prawa Newtona. Newton zajmował się m.in. badaniami płynów - jego prawo hydrodynamiczne mówi o tym, że lepkość płynu jest niezmienna, co jest nieprawdą w przypadku cieczy zrobionej z mieszaniny wody i skrobi (tu lepkość zmienia się w zależności od tego, z jaką siłą i jak szybko działamy na ciecz).

Ciecz nienewtonowska czasami zachowuje się jak ciecz (niczym woda jest płynna i plastyczna), czasami jest bardzo twarda, jak ciało stałe.  Joomla free themes created by Lonex.

Użyteczne linki

Odwiedziło nas

181888