Dodatkowe informacje

Zaproszenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Lipie warsztaty

Lokalizacja

Strona główna Warsztaty historyczne

W OŚRODKU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ ROZPOCZĘŁY SIĘ OBCHODY 10-LECIA ISTNIENIA TEJ PLACÓWKI.

Pierwsze, rocznicowe  spotkanie  odbyło się w dniach  24-27  lutego i było jednym z czterech spotkań w ramach projektu  polsko – niemieckiego.

W warsztatach historycznych pn. „Młodzi badacze historii Lipia”, wzięli udział uczniowie z Karlina i młodzież z Albecku.

 

Zainteresowani historią młodzi ludzie poznawali wspólne korzenie historii Pomorza, a także dowiadywali się jak bardzo bogatą historię ma taka mała miejscowość, jaką jest wieś Lipie. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, że Lipie posiadało niegdyś prawa miejskie.

W trakcie warsztatów badacze historii znaleźli wspólną historię Karlina i Lipia. Okazuje się, że obie miejscowości łączy przynależność do biskupstwa kamieńskiego. To właśnie biskupi kamieńscy posiadali swoje siedziby - zamki w tych miejscowościach. Ich dawne siedziby to dzisiaj niewielki fragment ruin w Karlinie i tylko fragment ledwie wystających z ziemi fundamentów w Lipiu.

Takie i nie tylko takie ciekawostki odkrywała młodzież poprzez uczestnictwo w wykładach, ćwiczeniach, pracach zespołowych, czy wywiadach z mieszkańcami Lipia i okolic. Młodzież przeprowadziła wywiady również z wójtem Rąbina, Krzysztofem Majewskim oraz z sołtysem Lipia, Reginą Klamą.

Zajęcia prowadzili Agata Skrzyniarz i  historyk Zbigniew Pawlik.

Przez cztery dni trwania warsztatów, młodzież zebrała znaczny materiał o historii Lipia i przedstawiła go w formie prezentacji multimedialnej.

Uczniowie polscy znakomicie zintegrowali się z młodzieżą niemiecką wykazując spore umiejętności prowadzenia konwersacji zarówno w języku niemieckim, jak i w języku angielskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

  Joomla free themes created by Lonex.

Użyteczne linki

Odwiedziło nas

181887