Zaproszenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Lipie wiosną

Lokalizacja

Strona główna
Aktualności
Zielony autobus

Dzięki staraniom Adriana Adamowicza  z PKS Świdwin po powiecie świdwińskim  jeździ zielony, ekologiczny autobus.

6 grudnia z okazji w dniu świętego Mikołaja dzieci i młodzież mogła wybrać się na krótką wycieczkę tym właśnie pojazdem.

Autokar przez wiele lat służył świdwińskiemu PKS-owi, po generalnym remoncie i wyposażeniu go w nowy sprzęt znowu pojawił się na świdwińskich ulicach.

Remont autokaru wsparł również Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu  oraz Związek Miast i gmin Dorzecza Parsęty.

 

 

 

 

 

 

 

 
Dubois

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Duboisa w Koszalinie mieli okazję dokonać sekcji ryby. Każdy mógł samodzielnie zbadać budowę płotki oraz wypreparować poszczególne jej narządy.

Na początku spotkania wszyscy otrzymali instrukcje, na których były poszczególne kroki do wykonania. Po czym w  dwuosobowych grupach uczniowie zapoznawali się z narządami wewnętrznymi ryb.

Dzięki takim lekcjom w laboratorium Ośrodka Edukacji Ekologicznej nauka staje się ciekawsza i bardziej efektywna.

 

 

 

 

 

 

 
Targi Gospodarcze Białogard 2012

Po raz drugi Ośrodek Edukacji Ekologicznej zaprezentował swoją ofertę podczas Regionalnych Targów Gospodarczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Białogardzie. Impreza ta ma istotne znaczenie dla gospodarczej integracji regionu koszalińskiego. Jest to również okazja do promowania lokalnych produktów, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem wystawców.

W tegorocznych targach Lipie zaprezentowało realizowane w Ośrodku projekty m.in.:

  • PRZYRODO NIE ZNIKAJ! - promowanie bioróżnorodności i ochrony przyrody poprzez realizację programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży,
  • "Tekst7""Zielona Energia inwestycją w przyszłość",
  • „Światło w przyrodzie” – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne.

Targi odbyły się 22-23 września 2012 r.

 

 

 

 

 

 
Sadzenie jodły

W październiku 2012, w trakcie prowadzenia zajęć terenowych w ramach projektu "Przyrodo nie znikaj", na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lipiu, uczestnicy zajęć wraz z opiekunami posadzili dwie małe jodły.

Drzewka te będą służyły jako pomoc dydaktyczna do warsztatów na temat rozpoznawania pospolitych gatunków drzew. Dzieci poprzez obserwację będą zapamiętywały charakterystyczne cechy, po których można je rozpoznać. W okolicy ośrodka nie udało się znaleźć innego drzewa tego gatunku.

 

 

 

 

 

 

 

 
Rozpoczęcie roku szkolnego w Lipiu

Nietypowo rozpoczęli nowy rok szkolny 2012/2013 uczniowie z Połczyna Zdroju. 30-sto osobowa grupa ze Szkoły Podstawowej w dniach 03-06 września 2012 r. przebywała w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu na zajęciach projektu edukacyjnego „Przyrodo, nie znikaj! – promowanie bioróżnorodności i ochrony przyrody poprzez realizację programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży”.

W taki oto sposób uczniowie rozpoczęli nowy etap edukacji. W Ośrodku korzystali z nowoczesnej bazy dydaktycznej:

- w sali bioróżnorodności, poznali nowe formy ochrony przyrody, upewnili się, że należy oszczędzać wodę i poznali sposoby jej oszczędzania,

- w laboratorium, samodzielnie wykonywali preparaty oraz badali poziom zanieczyszczeń wody, powietrza, gleby oraz  poznali wpływ zanieczyszczeń na zagrożone gatunki roślin i zwierząt,

- w sali komputerowej, zapoznali się z usługami ekosystemowymi oraz przygotowywali prezentację Chroń środowisko, działaj energicznie.

Uczniowie w ramach projektu pojechali również do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie w Muzeum Przyrodniczym obejrzeli 5 sal wystawienniczych. Ekspozycje stałe prezentują piękno i niepowtarzalność przyrody Parku, bogactwo fauny i flory (między innymi ptactwo Wstecznej Delty Świny z największą w polskich muzeach kolekcją samców batalionów w szacie godowej, reprezentatywne dla fauny Wolina ssaki leśne, a także zwierzęta wodnych ekosystemów Parku).

Zwiedzili również kompleks ogrodów HORTULUS w Dobrzycy pokazujący bogactwo ogrodów z różnych regionów świata.

 

 

 

 

 

 
Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej

W trakcie wakacyjnej przerwy w nauce młodzież z Polski i Niemiec wzięła udział    w warsztatach fotograficznych pn. „Światło w przyrodzie”. Zajęcia odbywały się    w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu oraz w partnerskim Ośrodku w Plöwen,    w ramach projektu dofinansowanego przez Interreg IV A oraz Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży.

Głównym celem projektu było kształtowanie oraz pogłębianie tożsamości kulturowej i regionalnej mieszkańców obszaru przygranicznego Polski i Niemiec, jak również stworzenie możliwości rozwijania fotograficznych zainteresowań młodzieży.

Dzięki umiejętnemu doborowi tematów, z powodzeniem rozwijano wyobraźnię młodych fotografików. Zapoznano uczestników nie tylko z aspektami techniki wykonywania zdjęć, zasadami kadrowania i tworzenia kompozycji, ale również inspirowano do dalszej własnej pracy i odkrywania radości z wykonywania fotografii. Młodzież zachwycały przepiękne okolice morenowe w Lipiu oraz nadmorska plaża w Kołobrzegu.

Wszystkie prezentowane zdjęcia powstały podczas wspomnianych spotkań warsztatowych a ich autorami są uczniowie. Warto podkreślić, iż młodzież wykazała się ogromną pomysłowością i wrażliwością na piękno świata.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Interreg IV A oraz Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży.

 

 

Przyćmienie Osadź Osadź ten film na swojej witrynie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Projekt "Przyrodo nie znikaj"

Projekt „PRZYRODO NIE ZNIKAJ! – promowanie bioróżnorodności i ochrony przyrody poprzez realizację programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży” realizowany jest w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

Projekt skierowany jest do uczniów 60 szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa zachodniopomorskiego. W ramach projektu przeprowadzane są 4-dniowe zajęcia z zakresu promowania bioróżnorodności oraz Europejskiej Sieci Obszarów NATURA 2000 zlokalizowanych na terenie naszego województwa. W Ośrodku w ramach projektu prowadzone są zajęcia z zakresu rozpoznawania zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, rozpoznawania obszarów chronionych, przyporządkowywania gatunków roślin i zwierząt do obszarów ich występowania.

W trakcie pobytów planowane są również wycieczki do Wolińskiego Parku Narodowego oraz  do Ogrodów Hortulus w Dobrzycy bogatych w różnorodne gatunki roślin.

Projekt realizowany jest od kwietnia 2012 do grudnia 2013 roku i jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 10
Joomla free themes created by Lonex.

Użyteczne linki

Odwiedziło nas

160420