Dodatkowe informacje

Zaproszenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Lipie warsztaty

Lokalizacja

Strona główna
Aktualności
Sesja

23 sierpnia 2013 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu odbyła się wyjazdowa XXXVI sesja Rady Gminy Sławoborze. W trakcie obrad radni podjęli m. in. uchwały w sprawie przekazania prowadzenia Punktu Przedszkolnego „Bajkowa Kraina”  w Sławoborzu,  w sprawie odpłatnego przejęcia do Zasobu Gminy Sławoborze nieruchomości od Joanny Marianny Kamieciak i Jana Opp.  Rada zatwierdziła także zmiany w uchwale budżetowej Gminy Sławoborze na 2013 rok zaproponowane przez wójta Marcina Książka.

Obrady poprowadził przewodniczący Marek Kuźma.

 

 

 

 
Rekreacyjny rajd rowerowy Gminy Rąbino

22 czerwca 2013 roku, ruszył rekreacyjny rajd rowerowy dla mieszkańców gminy Rąbino i okolic, zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania – „Powiatu Świdwińskiego" oraz Gminę Rąbino.
Był to trzeci z całego cyklu rajdów, jakie Lokalna Grupa Działania organizuje na terenie Powiatu Świdwińskiego.

Na starcie, przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu stanęli uczestnicy z miejscowości gminy Rąbino. Byli wśród nich dorośli i dzieci.

Trasa rajdu obejmowała atrakcyjne tereny, zabytki, szlaki turystyczne, pomniki przyrody, miejsca odnowione w ramach pomocy z Unii Europejskiej w miejscowościach Lipie, Modrzewiec i Role.

Dzięki wsparciu organizatorów,  którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników, wszyscy szczęśliwie dotarli do mety, gdzie już czekały kiełbaski i konkursy z nagrodami. Konkurencjami były:  polowanie na „dzika", quiz wiedzy o gminie, slalom na rowerze. Na mecie wszyscy stawili się niemal jednocześnie.

Projekt współfinansowany w ramach Osi 4 Leader PROW 2007-2013

 

 

 

 

info: www.powiatswidwinski.pl

 

„BEZPIECZNE WAKACJE 2013”

To tytuł wspólnego projektu realizowanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdwinie, Komendę Powiatową Policji w Świdwinie, Komisariat Policji w Połczynie Zdroju oraz Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdwinie.

Jego główny cel to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież i dorosłych. Dlatego przedstawiciele tych instytucji odwiedzając ośrodki wypoczynkowe i szkoleniowe kładli nacisk na to, aby przebywające tam dzieci miały zapewniony atrakcyjny, zdrowy i bezpieczny wypoczynek.

Strażacy przeprowadzali w tych instytucjach szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz instruowali jak zachowywać się w przypadkach zagrożeń zdrowia i życia.

Strażacy odwiedzili również i nasz Ośrodek.

 
Indianie

Od 22 do 28 lipca uczniowie z miasta i gminy Karlino przebywali na wypoczynku letnim w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Wśród wielu atrakcji jakie czekały na uczestników był także dzień poświęcony tradycji Indian. O życiu i zwyczajach tubylczych ludów Ameryki Północnej opowiedział Zbigniew Pawlik. W malowniczy sposób opisał jak zbudowane jest tipi i czy Indianie wierzyli w dobre sny. Pokazał także jak walczyli indiańscy wojownicy, w co się ubierali i jak chronili środowisko naturalne.

Informacje o kulturze Indian Ameryki Północnej ich tradycji i wierzeniach bardzo zaciekawiły młodzież, która również w terenie mogła zobaczyć jak rozstawiano tipi, jak budowano wioskę indiańską, w jaki sposób plemiona indiańskie wykorzystywały zasoby naturalne tak aby nie szkodzić przyrodzie.

Wioska indiańska to nie tylko eksponaty i opowieści z nią związane, to także okazja do zabawy. Dzieci malowały twarze, pokonywały indiański tor przeszkód, strzelały z łuku i uczyły się indiańskich pląsów.

 

 
Wystawa fotograficzna

Po zakończonych polsko-niemieckich warsztatach fotograficznych odbyła się wystawa prac młodzieży. Wystawa składa się z 30 fotografii wyeksponowanych w dużym formacie oraz 300 małych zdjęć, na których przedstawiona została fotorelacja z przeprowadzonych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej warsztatów.

Efekty pracy młodzieży udowodniły, że zainteresowanie fotografią odnosi coraz większe sukcesy. Wielu uczestników programu zaczęło wykonywać zdjęcia, których nie powstydziliby się najlepsi fotograficy.

 

 

 
Warsztaty fotograficzne

”Z naturą na Ty!” – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej już drugi raz spotkali się uczestnicy polsko-niemieckich warsztatów fotograficznych. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Z naturą na Ty”.

Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą pozytywne efekty formą pracy z młodzieżą. Dzięki wymianie młodzież polska i niemiecka ma okazję poznać bliżej kraj swojego sąsiada, jego obyczaje i przyzwyczajenia. Wymiana wpłynęła także pozytywnie na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, planowania i angażowania się. Warsztaty fotograficzne przyczyniły się również do zacieśnienia kontaktów koleżeńskich między miłośnikami sztuki fotografii z Polski i Niemiec. Projekt realizowany był podczas dwóch pięciodniowych warsztatów w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

Młodzież po zdobyciu podstaw wiedzy w zakresie fotografowania, wykorzystała ją w praktyce podczas warsztatów plenerowych.

Zobaczyła przepiękne krajobrazy okiem obiektywu oraz uwieczniła ulotne chwile na fotografiach. Poza zajęciami ściśle związanymi z fotografią zorganizowany został również wyjazd do Parku Wodnego „Relax” oraz do średniowiecznego Zamku w Świdwinie, a także do Budzistowa, gdzie uczestnicy projektu odwiedzili stadninę koni oraz spędzili wieczór nad przepięknym polskim morzem.

Była to już druga edycja projektu, który zorganizował Ośrodek Edukacji Ekologicznej wspólnie z niemieckim Ośrodkiem Spotkań Młodzieży w Plowen.

 

 
Polsko - Niemieckie Forum Przedsiębiorców

15 maja Centrum Usługowo – Doradcze Euroregionu POMERANIA z siedzibą w Karlinie zorganizowało 68 Polsko – Niemieckie Forum Przedsiębiorców pn. "Polsko - Niemieckie kontakty gospodarcze i wymiana doświadczeń na przykładzie działalności ośrodków edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych".

Edukacja ekologiczna kształtuje obraz relacji między człowiekiem a przyrodą, uczy odpowiedzialności za zmiany dokonywane w środowisku naturalnym. Aby umocnić proces podnoszenia stanu świadomości ekologicznej powstają m.in. ośrodki dla dzieci i młodzieży, zwane również ośrodkami edukacji ekologicznej. Poprzez odbywające się w nich liczne zajęcia edukacyjne i warsztaty, dzieci mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych dla poprawy stanu środowiska.

Dzięki możliwościom skorzystania z dotacji unijnych organizowane są dodatkowo wymiany dzieci i młodzieży z podobnymi ośrodkami w Niemczech. Jest to doskonały sposób poznania walorów przyrodniczych innego kraju, ale także okazją do wymiany doświadczeń

w zakresie ochrony przyrody.

Dlatego organizacja forum mała na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o środowisko, m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w ośrodkach edukacyjnych. Dzięki prelegentom z Niemiec, Centrum Usługowo – Doradcze Euroregionu POMERANIA chciało stworzyć możliwość porównania działalności podobnych obiektów

u zachodnich sąsiadów.

Dzięki obecności licznych przedstawicieli prowadzących ośrodki edukacyjne, zostały nawiązane kontakty biznesowe oraz partnerstwa pomiędzy polskimi i niemieckimi uczestnikami.

Podczas forum swoją ofertę przedstawił również Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 11
Joomla free themes created by Lonex.

Użyteczne linki

Odwiedziło nas

182920