Zaproszenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Lipie wiosną

Lokalizacja

Strona główna
Aktualności
Warsztaty fotograficzne

”Z naturą na Ty!” – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej już drugi raz spotkali się uczestnicy polsko-niemieckich warsztatów fotograficznych. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Z naturą na Ty”.

Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą pozytywne efekty formą pracy z młodzieżą. Dzięki wymianie młodzież polska i niemiecka ma okazję poznać bliżej kraj swojego sąsiada, jego obyczaje i przyzwyczajenia. Wymiana wpłynęła także pozytywnie na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, planowania i angażowania się. Warsztaty fotograficzne przyczyniły się również do zacieśnienia kontaktów koleżeńskich między miłośnikami sztuki fotografii z Polski i Niemiec. Projekt realizowany był podczas dwóch pięciodniowych warsztatów w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

Młodzież po zdobyciu podstaw wiedzy w zakresie fotografowania, wykorzystała ją w praktyce podczas warsztatów plenerowych.

Zobaczyła przepiękne krajobrazy okiem obiektywu oraz uwieczniła ulotne chwile na fotografiach. Poza zajęciami ściśle związanymi z fotografią zorganizowany został również wyjazd do Parku Wodnego „Relax” oraz do średniowiecznego Zamku w Świdwinie, a także do Budzistowa, gdzie uczestnicy projektu odwiedzili stadninę koni oraz spędzili wieczór nad przepięknym polskim morzem.

Była to już druga edycja projektu, który zorganizował Ośrodek Edukacji Ekologicznej wspólnie z niemieckim Ośrodkiem Spotkań Młodzieży w Plowen.

 

 
Polsko - Niemieckie Forum Przedsiębiorców

15 maja Centrum Usługowo – Doradcze Euroregionu POMERANIA z siedzibą w Karlinie zorganizowało 68 Polsko – Niemieckie Forum Przedsiębiorców pn. "Polsko - Niemieckie kontakty gospodarcze i wymiana doświadczeń na przykładzie działalności ośrodków edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych".

Edukacja ekologiczna kształtuje obraz relacji między człowiekiem a przyrodą, uczy odpowiedzialności za zmiany dokonywane w środowisku naturalnym. Aby umocnić proces podnoszenia stanu świadomości ekologicznej powstają m.in. ośrodki dla dzieci i młodzieży, zwane również ośrodkami edukacji ekologicznej. Poprzez odbywające się w nich liczne zajęcia edukacyjne i warsztaty, dzieci mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych dla poprawy stanu środowiska.

Dzięki możliwościom skorzystania z dotacji unijnych organizowane są dodatkowo wymiany dzieci i młodzieży z podobnymi ośrodkami w Niemczech. Jest to doskonały sposób poznania walorów przyrodniczych innego kraju, ale także okazją do wymiany doświadczeń

w zakresie ochrony przyrody.

Dlatego organizacja forum mała na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o środowisko, m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w ośrodkach edukacyjnych. Dzięki prelegentom z Niemiec, Centrum Usługowo – Doradcze Euroregionu POMERANIA chciało stworzyć możliwość porównania działalności podobnych obiektów

u zachodnich sąsiadów.

Dzięki obecności licznych przedstawicieli prowadzących ośrodki edukacyjne, zostały nawiązane kontakty biznesowe oraz partnerstwa pomiędzy polskimi i niemieckimi uczestnikami.

Podczas forum swoją ofertę przedstawił również Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

 

 

 
Wizyta samorządowców z Białogardu

17 kwietnia Lipie odwiedziła grupa samorządowców z Białogardu.

Wycieczka edukacyjna, w której wzięli udział przedstawiciele władz na czele z burmistrzem, wiceburmistrzem oraz przewodniczącym Rady Miasta, a także grupą młodzieży, miała na celu obejrzenie bazy dydaktycznej, w której są przeprowadzane zajęcia dotyczące źródeł energii odnawialnej.

OEE w Lipiu jest jednym w wiodących obiektów na terenie województwa zachodniopomorskiego, zajęcia przeprowadzają doświadczeni dydaktycy. Samorząd białogardzki zachęcając młodzież do udziału w takich lekcjach postanowił zaprezentować cały obiekt.

 

 
Jestem taki jak Ty

W Lipiu odbyły się spotkania Karlińskiej młodzieży w ramach zadania publicznego pt: „Jestem taki jak Ty”.

Dwudniowe warsztaty terapeutyczne dla 6 grup, z której każda liczyła 30 uczniów prowadzone były przez specjalistów, pedagogów i socjoterapeutów posiadających uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć.

Program był realizowany w poszczególnych blokach tematycznych:

- ja i grupa, radzimy sobie z problemami

- zajęcia terapeutyczne z zakresu profilaktyki uzależnień

- treningi umiejętności interdyscyplinarnych i zachowań przeciwdziałających agresji

- oraz zajęcia wspierające uczniów z trudnościami w nauce.

Młodzież z zaangażowaniem wzięła udział w projekcie, który poprowadził Zakład Oświaty w Karlinie.

 

 
Nagroda dla Lipia

19 marca 2013 w Manowie odbyło się spotkanie informacyjno - szkoleniowe z udziałem przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Przedstawiciele Funduszu zapoznali zebranych z aktualnymi informacjami przydatnymi do planowania działalności w zakresie ochrony przyrody, popularyzowania wiedzy ekologicznej i edukacji ekologicznej.

 

Podczas spotkania prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski wręczył nagrody dla wiodących ośrodków edukacji ekologicznej w województwie. W trójce laureatów znalazł się Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Szlakiem ekologii

Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Lipiu zainteresowała się Polska Fundacja Ekologiczna, która realizuje projekt pn. „Szlakiem ekologii”. Jest on kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w województwie zachodniopomorskim oraz ich nauczycieli, odpowiedzialnych za przekazywanie wiedzy o środowisku i ekologii.

Projekt korzysta z dorobku, doświadczeń i oferty istniejących w regionie ośrodków edukacji ekologicznej. Promuje ich działalność związaną z ochroną środowiska i prezentuje zrealizowane projekty ekologiczne. W ramach projektu wydana została publikacja książkowa i płyta DVD, które stanowią swoisty informator dla uczniów, a zarazem pomoc dydaktyczną dla nauczycieli. Na ich podstawie nauczyciele i dzieci będą mogli zaplanować wycieczkę

i zajęcia praktyczne w ramach edukacji ekologicznej w szkołach. W publikacji Polska Fundacja Ekologiczna przedstawia ośrodki edukacji ekologicznej w Barzkowicach, Ostoi, Kliniskach, Manowie, Przelewicach, Zalesiu a także w Lipiu.

 

Zobacz fragment książki dotyczący Ośrodka w Lipiu

 

Polska Fundacja ekologiczna powstała 17 lutego 2012 roku w Szczecinie i działa na terenie całej Polski a w szczególności na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Dbając o ochronę środowiska oraz edukację ekologiczną Fundacja realizuje szereg projektów, które są skierowane m.in. do przedsiębiorców, młodzieży i wychowawców. Głównym celem Fundacji jest wskazanie i motywowanie zmian w podejściu do ekologii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zielony autobus

Dzięki staraniom Adriana Adamowicza  z PKS Świdwin po powiecie świdwińskim  jeździ zielony, ekologiczny autobus.

6 grudnia z okazji w dniu świętego Mikołaja dzieci i młodzież mogła wybrać się na krótką wycieczkę tym właśnie pojazdem.

Autokar przez wiele lat służył świdwińskiemu PKS-owi, po generalnym remoncie i wyposażeniu go w nowy sprzęt znowu pojawił się na świdwińskich ulicach.

Remont autokaru wsparł również Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu  oraz Związek Miast i gmin Dorzecza Parsęty.

 

 

 

 

 

 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 10
Joomla free themes created by Lonex.

Użyteczne linki

Odwiedziło nas

150017