Zaproszenia

Biuletyn Informacji Publicznej

Lipie wiosną

Lokalizacja

Strona główna
Aktualności
Wystawa fotograficzna

Po zakończonych polsko-niemieckich warsztatach fotograficznych odbyła się wystawa prac młodzieży. Wystawa składa się z 30 fotografii wyeksponowanych w dużym formacie oraz 300 małych zdjęć, na których przedstawiona została fotorelacja z przeprowadzonych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej warsztatów.

Efekty pracy młodzieży udowodniły, że zainteresowanie fotografią odnosi coraz większe sukcesy. Wielu uczestników programu zaczęło wykonywać zdjęcia, których nie powstydziliby się najlepsi fotograficy.

 

 

 
Warsztaty fotograficzne

”Z naturą na Ty!” – polsko-niemieckie warsztaty fotograficzne

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej już drugi raz spotkali się uczestnicy polsko-niemieckich warsztatów fotograficznych. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Z naturą na Ty”.

Międzynarodowa wymiana uczniów jest niezwykle interesującą i przynoszącą pozytywne efekty formą pracy z młodzieżą. Dzięki wymianie młodzież polska i niemiecka ma okazję poznać bliżej kraj swojego sąsiada, jego obyczaje i przyzwyczajenia. Wymiana wpłynęła także pozytywnie na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, planowania i angażowania się. Warsztaty fotograficzne przyczyniły się również do zacieśnienia kontaktów koleżeńskich między miłośnikami sztuki fotografii z Polski i Niemiec. Projekt realizowany był podczas dwóch pięciodniowych warsztatów w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

Młodzież po zdobyciu podstaw wiedzy w zakresie fotografowania, wykorzystała ją w praktyce podczas warsztatów plenerowych.

Zobaczyła przepiękne krajobrazy okiem obiektywu oraz uwieczniła ulotne chwile na fotografiach. Poza zajęciami ściśle związanymi z fotografią zorganizowany został również wyjazd do Parku Wodnego „Relax” oraz do średniowiecznego Zamku w Świdwinie, a także do Budzistowa, gdzie uczestnicy projektu odwiedzili stadninę koni oraz spędzili wieczór nad przepięknym polskim morzem.

Była to już druga edycja projektu, który zorganizował Ośrodek Edukacji Ekologicznej wspólnie z niemieckim Ośrodkiem Spotkań Młodzieży w Plowen.

 

 
Polsko - Niemieckie Forum Przedsiębiorców

15 maja Centrum Usługowo – Doradcze Euroregionu POMERANIA z siedzibą w Karlinie zorganizowało 68 Polsko – Niemieckie Forum Przedsiębiorców pn. "Polsko - Niemieckie kontakty gospodarcze i wymiana doświadczeń na przykładzie działalności ośrodków edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych".

Edukacja ekologiczna kształtuje obraz relacji między człowiekiem a przyrodą, uczy odpowiedzialności za zmiany dokonywane w środowisku naturalnym. Aby umocnić proces podnoszenia stanu świadomości ekologicznej powstają m.in. ośrodki dla dzieci i młodzieży, zwane również ośrodkami edukacji ekologicznej. Poprzez odbywające się w nich liczne zajęcia edukacyjne i warsztaty, dzieci mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych dla poprawy stanu środowiska.

Dzięki możliwościom skorzystania z dotacji unijnych organizowane są dodatkowo wymiany dzieci i młodzieży z podobnymi ośrodkami w Niemczech. Jest to doskonały sposób poznania walorów przyrodniczych innego kraju, ale także okazją do wymiany doświadczeń

w zakresie ochrony przyrody.

Dlatego organizacja forum mała na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o środowisko, m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w ośrodkach edukacyjnych. Dzięki prelegentom z Niemiec, Centrum Usługowo – Doradcze Euroregionu POMERANIA chciało stworzyć możliwość porównania działalności podobnych obiektów

u zachodnich sąsiadów.

Dzięki obecności licznych przedstawicieli prowadzących ośrodki edukacyjne, zostały nawiązane kontakty biznesowe oraz partnerstwa pomiędzy polskimi i niemieckimi uczestnikami.

Podczas forum swoją ofertę przedstawił również Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

 

 

 
Wizyta samorządowców z Białogardu

17 kwietnia Lipie odwiedziła grupa samorządowców z Białogardu.

Wycieczka edukacyjna, w której wzięli udział przedstawiciele władz na czele z burmistrzem, wiceburmistrzem oraz przewodniczącym Rady Miasta, a także grupą młodzieży, miała na celu obejrzenie bazy dydaktycznej, w której są przeprowadzane zajęcia dotyczące źródeł energii odnawialnej.

OEE w Lipiu jest jednym w wiodących obiektów na terenie województwa zachodniopomorskiego, zajęcia przeprowadzają doświadczeni dydaktycy. Samorząd białogardzki zachęcając młodzież do udziału w takich lekcjach postanowił zaprezentować cały obiekt.

 

 
Jestem taki jak Ty

W Lipiu odbyły się spotkania Karlińskiej młodzieży w ramach zadania publicznego pt: „Jestem taki jak Ty”.

Dwudniowe warsztaty terapeutyczne dla 6 grup, z której każda liczyła 30 uczniów prowadzone były przez specjalistów, pedagogów i socjoterapeutów posiadających uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć.

Program był realizowany w poszczególnych blokach tematycznych:

- ja i grupa, radzimy sobie z problemami

- zajęcia terapeutyczne z zakresu profilaktyki uzależnień

- treningi umiejętności interdyscyplinarnych i zachowań przeciwdziałających agresji

- oraz zajęcia wspierające uczniów z trudnościami w nauce.

Młodzież z zaangażowaniem wzięła udział w projekcie, który poprowadził Zakład Oświaty w Karlinie.

 

 
Nagroda dla Lipia

19 marca 2013 w Manowie odbyło się spotkanie informacyjno - szkoleniowe z udziałem przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Przedstawiciele Funduszu zapoznali zebranych z aktualnymi informacjami przydatnymi do planowania działalności w zakresie ochrony przyrody, popularyzowania wiedzy ekologicznej i edukacji ekologicznej.

 

Podczas spotkania prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski wręczył nagrody dla wiodących ośrodków edukacji ekologicznej w województwie. W trójce laureatów znalazł się Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Szlakiem ekologii

Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Lipiu zainteresowała się Polska Fundacja Ekologiczna, która realizuje projekt pn. „Szlakiem ekologii”. Jest on kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w województwie zachodniopomorskim oraz ich nauczycieli, odpowiedzialnych za przekazywanie wiedzy o środowisku i ekologii.

Projekt korzysta z dorobku, doświadczeń i oferty istniejących w regionie ośrodków edukacji ekologicznej. Promuje ich działalność związaną z ochroną środowiska i prezentuje zrealizowane projekty ekologiczne. W ramach projektu wydana została publikacja książkowa i płyta DVD, które stanowią swoisty informator dla uczniów, a zarazem pomoc dydaktyczną dla nauczycieli. Na ich podstawie nauczyciele i dzieci będą mogli zaplanować wycieczkę

i zajęcia praktyczne w ramach edukacji ekologicznej w szkołach. W publikacji Polska Fundacja Ekologiczna przedstawia ośrodki edukacji ekologicznej w Barzkowicach, Ostoi, Kliniskach, Manowie, Przelewicach, Zalesiu a także w Lipiu.

 

Zobacz fragment książki dotyczący Ośrodka w Lipiu

 

Polska Fundacja ekologiczna powstała 17 lutego 2012 roku w Szczecinie i działa na terenie całej Polski a w szczególności na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Dbając o ochronę środowiska oraz edukację ekologiczną Fundacja realizuje szereg projektów, które są skierowane m.in. do przedsiębiorców, młodzieży i wychowawców. Głównym celem Fundacji jest wskazanie i motywowanie zmian w podejściu do ekologii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 10
Joomla free themes created by Lonex.

Użyteczne linki

Odwiedziło nas

160420